Proč je důležitá péče o dětské zoubky?

Už Vás taky někdy napadla myšlenka, že opravovat mléčné zoubky je zbytečné, když stejně vypadnou a místo nich narostou nové? Rodiče našich malých pacientů si často myslí, že každodenní „pucování“ chrupu jejich ratolestí, natož snad nějaké vrtání u doktora nestojí za tu námahu, trápení a čas. Vždyť ty ošklivé a hnědé zoubky se už brzy vymění za krásné, nové a do té doby snad Pepíček nebo Mařenka dostanou rozum a o ty „dospělácké“ zuby se už postarají bez odmlouvání. Opak je však pravdou.

Nakažlivý kaz

Málokdo ví, že zubní kaz je nejrozšířenější infekční onemocnění moderní civilizace. Slovo infekční rozhodně není náhodné. Zubní kaz, resp. bakterie ho způsobující, jsou opravdu nakažlivé a přenáší se z osob nám blízkých, např. z matky na dítě nebo z mléčného chrupu na chrup stálý. Proto v ideálním případě péče o dětský chrup začíná již před narozením děťátka.

Nastávající maminka by si měla nechat chrup vyšetřit stomatologem, naučit se ho správně čistit a v případě potřeby ho ještě před narozením dítěte nechat opravit. Svého lékaře by se měla zeptat na výživová a hygienická opatření, aby bylo o zoubky jejího miminka dobře postaráno. Když bude mít maminka zuby čisté a zdravé, nemusí se obávat své dítě mazlit, pusinkovat na ústa a jinak si užívat mateřství.

První zoubky

Kolem šestého měsíce věku dítěte se mohou objevit první známky prořezávání zoubků. Tento proces může být provázen nevrlostí, pláčem, otokem dásní, teplotami nebo nechutenstvím dítěte. V případě těžšího průběhu neváhejte kontaktovat pediatra. Při běžných obtížích můžete miminku ulevit chladivými a masážními kousátky. Důležité je si uvědomit, že i když mléčné zoubky budou ještě postupně přibývat, čistit a pečovat musíme už o ten první. Ale jak na to? První zoubek by měl být spojen s první návštěvou zubního lékaře. Ten rodiče naučí, jak se o dočasné zuby starat, aby vydržely zdravé až do výměny chrupu. Taková péče obnáší zejména čištění celého povrchu zoubků dvakrát denně dětským kartáčkem a dětskou pastou.

V této době je rovněž zásadní, co dítě jí a pije. Zajímavé je, že se nerodíme s chutí na sladké a nezdravé pochutiny. Tato vlastnost přichází až s první zkušeností, a dokud naše potomky nenaučíme rozpoznat sladkou chuť, tak se úplně spokojí s čistou vodou a neslazeným mlékem, které jsou pro zdraví chrupu to nejlepší. A proč je to sladké vlastně tak škodlivé? Odpověď zní, že všechna cukrátka, dětské čaje, limonády a jupíky obsahují obrovské množství jednoduchých cukrů, které sice samy o sobě kaz nezpůsobí, ale slouží jako výživa pro bakterie v plaku, který ničí zuby i dásně.

Chtěla bych zdůraznit, že péče o dětské zuby je primárně zodpovědností rodičů, a i když to bývá občas boj s malými zlobidly, tak je nutné, aby rodiče dbali na zásady péče i za cenu nějakých těch scén, a to minimálně do dvanácti let.

Kaz raného věku (ECC)

Tento podivný název je strašákem všech zubních lékařů a stejně tak by se ho měli obávat i rodiče. Jedná se o formu rychle působícího kazu u dětí do 3 let věku, který destruuje zubní sklovinu dočasných zubů, zejména pak řezáků. Ty pak vypadají jako zeď s oprýskanou omítkou, mají na sobě žluté až hnědé dírky a flíčky. Často bývá zaměňován s vrozenou poruchou zubů, ale z 90 % se nejedná o nic jiného než důsledek špatné ústní hygieny a životosprávy. Nezřídka pak tento stav vede k předčasným ztrátám zoubků, což v tak nízkém věku působí mnohé obtíže a traumata.

Proč jsou mléčné zuby tak důležité?

Dočasný chrup samozřejmě primárně slouží k přijímání potravy, ale to zdaleka nepředstavuje jeho jedinou funkci. Díky mléčným zoubkům se dítě také naučí správně mluvit a vyslovovat. V období růstu a změn tyto zuby udržují místo pro své stálé nástupce a formují správný skus. Jejich předčasná ztráta pak vede k poruchám skusu, které se musí řešit rovnátky, dále bývá bezzubé dítě sociálně handicapováno a často bývá kvůli estetice nebo šišlání vyřazeno z kolektivu.

V neposlední řadě zkažené dočasné zuby přenáší infekci skrz kořeny na vyvíjející se stálé zuby, které pak mohou prořezávat s různými defekty. Z těchto důvodů se snažíme v naší ordinaci dětské zuby opravovat a udržet je v dutině ústní vždy, když je to možné.

Výměna zubů

Proces výměny dočasných zubů za zuby stálé začíná v době nástupu na základní školu a pokračuje až do puberty. Toto období je poměrně dlouhé, ale co do budoucí kvality chrupu dítěte je naprosto rozhodující. Potomek se již snaží dosáhnout vlastní suverenity a nějaké čištění zubů se mu jeví jako naprostá banalita.

Rodiče by se ale neměli nechat odbýt. Stále by měli důsledně trvat na čištění zubů dvakrát denně, a to technikou, kterou zkonzultují s lékařem nebo s dentální hygienistkou. Po desátých narozeninách se rovněž přidá nutnost čistit mezizubí, protože prostory mezi zuby se uzavírají a vznikají body kontaktu, kde se dobře žije bakteriím, které způsobují mezizubní kazy. Pokud si dítě nedá říct, tak neváhejte použít pomůcky jako tabletky na obarvení plaku. Málokterý puberťák se s chutí vydá mezi kamarády, když bude mít pusu celou obarvenou na fialovo.

Pokuste se eliminovat pití kyselých džusů a kolových nápojů. Kontrolujte, že dítě už nejí sladkosti před usnutím. Nezapomínejte na pozitivní motivaci a pravidelné návštěvy zubního lékaře. A hlavně jděte již od narození svým dětem příkladem, protože je prokázáno, že děti jsou nepopsaný list, který z naprosté většiny přebírá zvyky svých rodičů. Pokud se Vám podaří tohoto docílit, tak si můžete gratulovat, protože jste pravděpodobně zajistili svým potomkům předpoklad zdravého chrupu i v dospělosti, a tím je ušetřili času v ordinacích stomatologů a finančních nákladů spojených s ošetřením onemocnění dutiny ústní.

Nevíte, jak správně čistit dětem zoubky nebo jak je motivovat, aby si je rády čistily samy? Rádi vám poradíme a nacvičíme správnou techniku při preventivní prohlídce nebo při návštěvě dentální hygieny.

MDDr. Vávrová Blanka
LaDenta s.r.o.

Did you like this? Share it!