Pět nejčastějších zlozvyků, kterými si poškozujeme zuby

Každý by chtěl mít krásný a zdravý usměv. Je ale potřeba se o své zuby správně starat a zacházet s nimi. Tady je seznam 5 nejčastějších zlozvyků, které nám mohou zuby poškozovat.

1) Drcení ledu z nápojů zuby

Pokud máte po dopití limonády s ledem zvyk kousat a drtit zuby zbytky ledu, zkuste se tohoto zlozvyku vyvarovat. Studená teplota ledu může způsobit mikroskopické fraktury ve sklovině a časem může vést k větším problémům se zuby (např. zvýšené citlivosti)

2) Vykusování citrusů, pití slazených limonád a džusů

Kyseliny obsažené v citrusech naleptávají povrchovou vrstvu skloviny. Kyseliny obsažené ve slazených nápojích mají stejný účinek a velké množství cukru způsobuje zmnožení bakterií, které tvoří zubní kaz. Pokud si občas chcete slazenou limonádu dopřát, je lepší ji pít brčkem. Kyseliny z citrusů nebo limonád ze zubů odstraníme nejlépe tím, že si vypláchneme ústa nebo se napijeme čisté vody.

3) Používání zubů jako nástroje

Znáte to: potřebujete otevřít lak na nehty, pytlík brambůrků nebo odstranit visačku z nově koupeného oblečení a po ruce zrovna nemáte nůžky. Často nás to může svádět k tomu věci odkousnout nebo si je jen zuby přidržet. Než ale něco vložíte do úst, zkuste se na chvíli zamyslet, zda vám to stojí za čas a finance, které budete muset vynaložit na ošetření, pokud si zub odlomíte. Tenká kousací hrana, hlavně předních zubů, je náchylná k odštípnutí.

4) Skřípání a zatínání zubů

Pokud přes den nebo v noci skřípete nebo zatínáte zuby, dochází k jejich přetěžování a nadměrnému obrušování (abrazi) skloviny a zuboviny. Skřípání zuby může být způsobené nadměrným stresem a napětím nebo špatným postavením zubů. Kromě relaxačních technik (např. meditace, relaxace) vám může přes den pomoci vědomé odnaučení se zlozvyku (když zjistíte, že máte zatnuté zuby, povolte je a zhluboka se nadechněte). V noci situaci může vyřešit nákusná dlaha (night guard), která se vyrobí v zubní laboratoři.

5) Používání tvrdého zubního kartáčku

Někteří lidé si stále myslí, že čím tvrdší kartáček, tím lépe zuby vyčistí. Opak je pravdou. Pokud čistíte tvrdým kartáčkem nebo při čištění moc tlačíte, můžete si tlakem poškodit dásně a doslova „vydřít“ sklovinu nebo cement. Proto je ideální čistit měkkým kartáčkem a nepoužívat velký tlak.

Did you like this? Share it!