Dentální hygiena

Dentální hygiena

Profesionální dentální hygiene- spolupracujeme s Lucií Říhovou, DiS.

Naprostá většina dentálních problémů jako zubní kaz, zánět dásní, defekty ve sklovině nebo parodontóza je zapříčiněna nedokonalou ústní hygienou.

Na povrchu zubů se přirozeně vytváří tzv. zubní povlak, který si můžeme představit jako organizované společenství bakterií. Ten pevně ulpívá na hůře dostupných místech a postupně přijímá minerály ze slin a potravy, čímž vzniká tzv. zubní kámen. Zubní plak i zubní kámen produkují velké množství odpadních kyselých produktů, které odvápňují zubní sklovinu a způsobují zánět dásní. Pokud nedochází k pravidelné mechanické očistě zubů a přilehlých tkání, tak proces pokračuje, nedochází k remineralizaci (obnovení tvrdosti skloviny) tvrdých zubních tkání a vzniká zubní kaz. Zánět dásní (gingivitida) projevující se krvácením a zarudnutím dásní se bez léčby mění v nevratné chronické onemocnění zvané parodontóza, které je charakterizované přenosem zánětu na okolní kost, která vlivem dráždivých produktů bakterií ubývá. Nakonec dochází k rozvolnění zubů a následné ztrátě.

Všechny tyto stavy lze řešit změnou hygienických a stravovacích návyků. V rámci tzv. profesionální dentální hygieny jsou nejprve pacientovi vysvětleny chyby, kterých se dopouští při čištění zubů. Následně dentální hygienistka důkladně očistí povrch zubů od viditelného i skrytého plaku, zubního kamene a pigmentů, čímž umožní očistu dosud nepřístupných prostor. Nakonec vysvětlí, jaké individuální pomůcky jsou pro pacienta vhodné a jak je správně používat. Samozřejmě je připravena zodpovědět veškeré otázky týkající se ústního zdraví.