Chirurgie

Chirurgie

Extrakce – vytržení zubu

Důvodů k vytržení zubu se nabízí mnoho, např. destrukce zubu kazem nebo úrazem, nemožnost ošetření kořenových kanálků v případě infekce, parodontóza a další. Vše probíhá v účinné lokální anestézii, takže pacient necítí bolest. V případě jednoduché extrakce nejsou nutná žádná zvláštní opatření a pacient musí dodržovat zvláštní režim maximálně 3 dny. Pokud se však extrakce zkomplikuje a je nutný chirurgický zásah nebo pacient spadá do režimu se speciálními opatřeními (diabetes, prášky „ředící krev“, etc.), je nutné aplikovat do rány kolagen a ránu pak zašít. V takovýchto případech se proces hojení prodlužuje, ale v naprosté většině případu probíhá bez komplikací.

Implantáty- spolupracujeme se stomatochirurgem ( MDDr. Hynek Kříž)

Implántáty jsou dnes jediným řešením náhrady chybějících zubů, které alespoň částečně napodobují přirozený přenos žvýkacích tlaků. Jedná se o titanový šroubek, který je v lokální anestézii navrtán do kosti, překryt dásní a po uplynutí 4 měsíců hojení znovu odhalen. V další fázi se tvaruje dáseň kolem implantátu, aby byla zachována estetika a přirozený vzhled původního zubu. Nakonec se na implantát vyhotoví keramická korunka, která je na první pohled k nerozeznání od vlastních zubů. Na implantáty lze rovněž nasadit fixní můstek nebo celouprotézu, díky čemuž se výrazně zlepší její stabilita a komfort pacienta.

Mezi limitující faktory patří kouření, imunitní onemocnění, špatná ústní hygiena a nedostatečné množství zbylé kosti. Poslední zmíněné riziko zvažuje implantolog během důkladného vyšetření a zhodnocení 3D rentgenových snímků. I tento problém však lze řešit náhradou/doplněním kosti, tzv. augmentací.